زمانی که اعلام شد یورو 2016 با حضور 24 تیم برگزار خواهد شد، بسیاری گمان کردند این ایده از کیفیت رقابت‌های یورو که همیشه یکی از با کیفیت‌ترین رقابت‌های فوتبال به شمار رفته، می‌کاهد. که این باور تا حدودی هم در جریان رقابت‌ها رصد شدنی‌ست.

مساله‌ی 24 تیمی شدن و کیفیت رقابت‌های یورو خود مبحثی جداست. اما نکته‌ای که توجه کردن به آن قهرمانی پرتغال را نیز توضیح می دهد مزیت صعود کردن تیم‌های سوم گروه است. بحث کدام طرف جدول قرار گرفتن و بازی با حریفانی که ادعای قهرمانی نداشته‌اند مطرح نیست. بلکه بخت بازی کردن درمرحله حذفی حتی در شرایطی که تیمتان بدترین تیم صعود کننده نام می‌گیرد، مطرح است.

بیایید وضعیت پرتغال را با توجه به 24 تیمی شدن مرور کنیم. آنها در گروه F با تیم‌های مجارستان و ایسلند و اتریش هم گروه شدند. حاصل کار سه تساوی و کسب 3 امتیاز بود. با ایسلند 1-1، با اتریش 0-0، و با مجارستان 3-3. 24 تیمی شدن بدان معنی بود که تعداد تیم‌های صعود کننده بیشتر شود. و مرحله یک شانزدهم هم به رقابت ها اضافه شود. بنا بر همین ایده چهار تیم برتر سوم نیز به همراه تیم‌های اول و دوم گروه‌ها راهی دور یک شانزدهم می‌شدند.

زمانی که سوت پایان آخرین بازی مرحله گروهی به صدا در آمد، پرتغال 3 امتیازی بود. آنها 4 گل زده بودند و 4 گل خورده بودند، با تفاضل صفر و بدون باخت. پرتغال به عنوان آخرین تیم برتر سوم به همراه ایرلند جنوبی و شمالی و اسلواکی و ایسلند راهی یک شانزدهم شد. در حالی که بدترین عملکرد را در میان تیم‌های صعود کننده داشت. این را هم در نظر بگیریم که گل دوم ایسلند در برابر اتریش که در دقایق پایانی بازی به ثمر رسید، باعث شد تا مسیر پرتغال تا فینال، زیر و زبر شود.  حال اگر یورو با قوانین دوره‌های قبلی (16 تیم در چهار گروه و هشت تیم صعود کننده) برگزار می‌شد، پرتغال عملا حذف شده بود. یا اینکه در گروه‌هایی با تراکم تیم‌های قدرتمندتر بازی می‌کرد. اگر صرفا مساله صعود به عنوان تیم سوم را در نظر بگیریم، باید پرتغال را بزرگترین ذی نفع این طرح دانست. شاید بزرگترین سود کننده‌ی تمامی تاریخ یورو برای طرحی جدید. چرا که تصور کردن اینکه بار دیگر تیمی بتواند به عنوان تیم سوم، به دور بعدی صعود کند و عنوان قهرمانی را به دست آورد بسیار سخت است.

 

 

در این میان نحوه نتیجه گیری پرتغال را به کناری بگذارید، و چرایی چنین نتیجه هایی را طرفی دیگر. چراکه نتایج پرتغال خود مدلول صعودشان به عنوان تیم سوم گروه بوده است. یعنی تیمی که به عنوان سومین تیم گروه صعود می کند، نتایج دیگری نمی تواند بگیرد. به این ترتیب شکل جدید برگزاری یورو تنها و تنها به سود فوتبال پرتغال تمام شد. با بضاعتی که آنها داشتند، و فوتبالی که آنها بازی کردند، شکل جدید برگزاری یورو، با قواره آنها جور در آمد.

این گونه و با این نگاه، قهرمانی پرتغال تاریخی‌تر از پیش جلوه می‌کند. تاریخی به آن معنی که احتمالا تکرار چنین قهرمانی تا دهه‌ها ممکن نباشد. ضمن آنکه باید 24 تیمی شدن یورو را بهترین تصمیم یوفا برای فوتبال پرتغال دانست.